Biliyorsan Paylaş,Bilmiyorsan Ögren
Forumumuzdan Daha iyi yararLanabiLmek İçin üye oLmaLısınız =)
Herşey Paylaşım İçin
Forumumuzdan Daha iyi yararLanabiLmek İçin üye oLmaLısınız =)
Herşey Paylaşım İçin
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Arpa Şehriyeli Salata

YazarMesaj
cansu
Isınan Üye
Isınan Üye
cansu

Yorum Puanı : 16677
Rep Puanı : 4

Arpa Şehriyeli Salata Empty
MesajKonu: Arpa Şehriyeli Salata   Arpa Şehriyeli Salata Icon_minitimeSalı Nis. 07, 2009 9:07 am

Arpa Şehriyeli Salata

Geçenlerde epicurious'un tarifleri arasında dolaşırken arpa şehriyeli salata tarifine rastlamış, ileride denemek üzere bilgisayarıma kaydetmiştim. Annem birkaç gün önce arkadaşlarının bize geleceğini söyleyince ben de bu salatayı ve çilekli sauyer bisküvili pastayı yapmayı teklif ettim. Geçen yaz denediğimiz tel şehriye salatasını çok sevdiğimiz için bunun da güzel olacağını düşünüyordum, annemin söylediğine göre gerçekten de lezzetli bir salata olmuş. Tarifin aslındaki mor hindiba yerine kiraz domates ekleyip balzamik sirkeyi de çıkarttık ama ben gelecek sefere balzamik sirke ile denemeyi düşünüyorum...
Arpa Şehriyeli Salata
Malzemeler:
• 1,5 su bardağı arpa şehriye
• 1/3 su bardağı marine domates kurusu, doğranmış
• 5 yemek kaşığı zeytinyağı
• 1/4 su bardağı balzamik sirke
• 1/4 su bardağı siyah zeytin, doğranmış (ben ayrıca biberli zeytin de ekledim)
• yarım su bardağı dolmalık fıstık, kavrulmuş
• yarım su bardağı taze nane, doğranmış
• yarım su bardağı rendelenmiş parmesan peyniri (ben eski kaşar kullandım)
• 2 diş sarımsak, doğranmış (arzuya göre)
Hazırlanması:
1. Şehriyeleri tuzlu kaynar suda çok hafif diri kalacak şekilde haşlayın. Sularını iyice süzdürüp geniş bir kaseye alın.
2. Kurutulmuş domatesleri, yağı, sirkeyi ve zeytinleri ilave edip iyice karıştırın. Karışımın oda sıcaklığında soğumasını sağlayın. (Dilerseniz bu aşamada üzerini kapatıp buzdolabına kaldırabilir, servis yapana kadar bekletebilirsiniz. Servis yapmadan çıkartıp tekrar oda sıcaklığına gelmesini sağlayın ve bir sonraki adıma geçin.)
3. Fıstıkları, naneyi, kaşarı ve sarımsağı ekleyip karıştırın. Tuz ve karabiber serpip servis yapın.

Arpa Şehriyeli Salata
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Balıklı Salata
» Ballı Ve Hardallı Salata
» Çerkez peynirli Salata
» Sebzeli karışık salata:
» Semiz otlu patatesli salata